DKW NZ 350-1

DKW NZ 350-1

Výrobce: Auto Union AG, Zschopau, Německo. V roce 1938 přišla značka DKW na trh s novými modely motocyklů u nichž byl použit nový rám, zhotovený z trubek obdélníkového průřezu elektricky svařených, který byl nejen lehčí, ale i pevnější než dosavadní. Motocykl DKW NZ 350-1 byl lehký speciálně vyrobený motocykl pro potřeby německé armády. Předchůdcem typu NZ 350-1 byl motocykl NZ 350, který byl osazen hliníkovým motorem.

Vojenská verze NZ 350-1 byla osazena motorem litinovým, menším předním světlometem a dalšími doplňky. Konstrukce monoblokového motoru DKW řady NZ byla v předválečných letech celým světem považována za jednu z nezdařilejších konstrukcí. Válec s bohatým žebrováním měl po obou stranách přesně opracovaná vložená víčka, která vevnitř ideálně dotvářela průřez přepouštěcích kanálů a zároveň zaručovala vysokou tvarovou přesnost při sériové výrobě.

Zvenku byl blok motoru hladký, elegantního oválného tvaru. Zajímavostí tohoto motocyklu je ruční i nožní řazení. Motocykl byl vyráběn v letech 1944 – 1945 a jeho celková produkce pro německou armádu byla cca 12000 kusů. Wehrmacht používal motocykl převážně v sólové verzi, ale na dobových fotografiích se objevuje i verze s postranním vozíkem.