HEINZ GUDERIAN

HEINZ GUDERIAN

Heinz Wilhelm Guderian ( 17. června 1888 – 14. května 1954 ) byl během druhé světové války velitelem tankového sboru při invazi do Polska a Francie a v následném tažení, tedy v rámci operace Barbarossa již působil jako velitel tankové armády. Pro svůj agresivní a efektivný způsob boje si vysloužil přezdívku Rychlý Heinz…

Na podzim 2012 jsem v restauraci NEKLID ve Vršovicích obdržel od kamaráda Pavla Pachovského v rámci oslavy čtyřicátých narozenin tuto bustu. Měl jsem obrovskou radost, jelikož dárky týkající se modelářství dostávám pochopitelně rád. Ještě v restauraci jsem otevřel krabičku a dlouze si prohlížel jednotlivé odlitky. Po celou dobu se mi hlavou honilo : proboha, jak toto namaluji ! Přiznám se, že toto je můj první pokus o malbu busty a již při prvních tazích štětcem se mé domněnky potvrdily. Plochy jsou o hodně větší a každá chyba při malbě je následně velmi vidět. Už jen velikost použitých štětců tento fakt umocňuje. Bustu jsem tedy zabrousil, vytmelil dalekohled a jiné drobné chyby, následně odmastil a poté opatřil základním nástřikem a nátěrem. Takto upravený model jsem vzal s sebou na figurkářský workshop do chaty U Rampušáka, kde jsme se sešli v květnu 2013. Z důvodu doslova ďábelského tempa během tří dnů pobytu v chatě nemám nafocen celý postup malby.

Na závěr tohoto představení modelu bych chtěl co nejsrdečněji poděkovat Michalovi Křepelkovi, který mi poskytl cenné rady při malbě busty a vedl mi ruku při workshopu a dále opravil i nějakou tu chybu v malbě.