Pz.Kpfw. II Ausf. C

Fotogalerie ->  Modely pozemní techniky a vozidel ->  Pz.Kpfw. II Ausf. C

Pz.Kpfw. II Ausf. C

Tank Panzerkampfwagen II Ausf. C se výrazně lišil od svých předchůdců typu A a B zejména instalací přídavného panceřování, které zásadním způsobem nezasáhly do konstrukce tanku. Zaoblené čelo vany tanku bylo zakryto dvěma pancéřovými deskami o tloušťce 20 mm. Desky vzájemně svíraly úhel 70 stupňů. Další pancéřování bylo přidáno na čelní pancíř korby. Čelo věže bylo chráně pláty o tloušťce 14,5 a 20 mm. Na modelu je velmi dobře vidět osazení půloblouku z navařených obdélníkových destiček, který chránil spoj mezi věží a korbou z přední i zadní strany tanku. Tím se částečně podařilo eliminovat poškození, či zaseknutí věže vlivem zásahu, či pronikání střepin do prostoru osádky tanku. Tyto úpravy nastaly na základě zkušeností tankových osádek po tažení v Polsku.

Výroba tanku Pz.II Ausf. C trvala do března 1940, ovšem v roce 1940 vzniklo jen několik kusů. Zde představený tank bojoval ve velké kampani proti zemím západní Evropy, kde v rámci 6. pancéřové divize zamířil do zemí Beneluxu a Francie. Zde byl tento tank ozbrojený pouze 20 mm kanonem rovnocenným soupeřem strojům Hotchkiss a Renault, kdy na střední vzdálenost dokázal probít jejich pancíř. V souboji se středním tankem Somua S-35 již nastaly problémy a Pz. II se musel k tomuto tanku přiblížit na minimální vzdálenost, nebo jej napadnout zezadu.

Pokud se vrátíme k vlastnímu modelu, tak není bez zajímavosti, že tento tank si zahrál v instruktážním filmu Modelářské techniky II.