FIGURINES & MAQUETTES MONTROUGE 2013, FRANCE

Různé ->  Modelářské soutěže a ostatní akce ->  FIGURINES & MAQUETTES MONTROUGE 2013, FRANCE

FIGURINES & MAQUETTES MONTROUGE 2013, FRANCE

Je pátek 5.4.2013 18,30 hod. a já se svou ženou zastavuji před domkem Pavla Pachovského, abychom spolu s jeho ženou Blankou odjeli na soutěž FIGURINES & MAQUETTES MONTROUGE 2013 pořádanou ve Francii a konkrétně v Paříži. Počasí venku absolutně nepřipomíná jaro a rtuť teploměru během večera míří tři stupně pod nulu. Kufr vozu je opět narvaný k prasknutí a vyrážíme směr Rozvadov, kde zastavujeme a občerstvujeme se trochou kávy s něčím k snědku. Německem projíždíme bez problémů a v noci projíždíme hranice Francie. Využíváme brzkého příjezdu do Paříže a vyhýbáme se tak ranní dopravní zácpě. Chvíli hledáme hotel, když nás mystifikuje navigace a v 6,30 hod. jej nacházíme. V recepci nás pouští do pokojů, takže následuje krátký odpočinek a vyrážíme do města. Procházíme nábřežím řeky Seiny, prohlížíme katedrálu Notre-Dame a další památky. Paříž na nás zatím dělá ten nejlepší dojem. Zastavujeme se také na pozdní oběd v jedné z menších restaurací, kde také ochutnáváme kromě jídla místní pivo. Počasí není přesně dle mých představ, ale neprší, což je důležité. Vracíme se na hotel, kde startujeme auto a vyrážíme k místu konání soutěže. Výběr budovy přímo naproti radnici městské části Montrouge na nás dělá ten nejlepší dojem. Vše se potvrzuje i v interiéru budovy, kde vše ještě předčí naše očekávání. Pomáháme Pavlovi vybalit prodejní stůl a já si předem připravuji modely, čímž mi ráno odpadá vláčení velké přepravní bedny. Večer se opět vydáváme metrem do centra, kde si prohlížíme budovu opery, ruch ve večerních ulicích Paříže a v neposlední řadě jednu z mnoha místních hospůdek, kde mi jde hlava z ceny piva ještě nyní kolem. Vracíme se na hotel, kde musím pochválit personál za vstřícnost a perfektní jednání s hosty.

A máme tu sobotní ráno. S Pavlem vyrážím na soutěž, kde rychle vyplňuji registrační lístky, následuje trocha zmatku při registraci a již letmým pohledem na stoly vím, že se ve figurkách tady bude na co dívat. Postupně dorážejí domácí Francouzi, Belgičané, Němci a kupodivu i skupinka Rusů. Českou zástavu zde tedy držím pouze já s Pavlem. Prohlížím modely, pořizuji nějaký ten snímek, což je velmi těžké, jelikož obě delší zdi velké místnosti jsou prosklené, takže neustále fotím proti světlu. Pavel zůstává za prodejním stolem v místě konání soutěže a my opět metrem vyrážíme směr centrum, abychom navštívili Vítězný oblouk, neboli celým francouzským názvem Arc de Triomphe de l'Étoile. K večeru se opět vracíme na soutěž, kde pořadatelé připravili jakousi sobotní after-party s malým občerstvením a konzumací whisky, pastisu a nápoje na způsob sangrie s přidaným ovocem. Blanka předvádí zahánění únavy nohou pomocí whisky a tento recept jí funguje. Inu, pořád se mám co učit. Cestou na hotel ještě navštěvujeme dvě restaurace na nasáváme atmosféru zábavy Paříže.

A je tu neděle. Za oknem vidím červené vycházející slunce a vím, že bude hezky. Dále fotím na soutěži a poté opět centrum a dominanta Paříže Eifelova věž. Zážitkem z Eiffelovky nejsem vůbec zklamán a přestože jsme vyjeli pouze do 2. patra, rozhled byl fantastický. Na nábřeží se také konal běžecký marathón, což zpestřilo návštěvu tohoto místa. Z Eifelovi věže se přesouváme k Invalidovně, odkud pokračujeme směr třída Champs Elysées na metro a zpět na soutěž, kde bude vyhlášení. Vyhlášení má mírné zpoždění a ve francouzštině je třeba dávat velký pozor. Dopadl jsem nakonec nad očekávání, kdy jsem dioramatem obsadil první místo v kategorii MASTERS a přidal zlato v historických figurkách – příchozí a stříbro ve fantasy figurkách – příchozí. Dále jsem dostal speciální cenu z bavorského Ingolstadtu za figurky, což mou radost násobilo při kvalitě figurek na této hezké soutěži. Je konec a my pomalu balíme. Paříž se s námi loučí zhruba hodinovou dopravní zácpou, ale cesta nakonec ubíhá v pohodě a kolem šesté ranní hodiny v pondělí dorážíme domů. Celkově bych soutěž hodnotil jako vydařenou s velmi příjemnými lidmi. Do tohoto města se budu rád vracet…